środa, 28 grudnia 2011

Lost in translation

Test sprawdzający, na jakim poziomie powinno się zacząć czytanie Cambridge English Readers jest TUTAJ
Oryginał czy tłumaczenie? Jedni wolą tak inni siak. A ja...a ja to wolę oryginalne pisanie...czytać w oryginale;P
Czasem takie czytanie może być kłopotliwe. Zwłaszcza wtedy, kiedy nie czytamy w języku ojczystym. Ale są dobre wiadomości. Na początek można poczytać książki przeznaczone do nauki języka angielskiego poprzez czytanie znane jako bookworms albo graded readers. Jest ich bardzo dużo. Podzielone są na poziomy odpowiadające znajomości języka, co znacznie ułatwia czytanie. Zazwyczaj można je kupić w komplecie z...
audiobookiem. Są to książki 'na dobry początek' - wprowadzające czytelnika w piękny świat literatury 'po angielsku'. Polecam je również, jako namiastkę czytania osobom, które za czytaniem nie przepadają(i po książki i tak nie sięgną).
  • Macmillan Readers
  • Oxford Bookworms
  • Penguin Readers
  • Express Publishing
  • Harcourt
  • ELL Reader Scott Foresman Reading Street
Kiedy wkroczymy w magiczny poziom B2 możemy zacząć sięgać po poważniejsze lektury. Książki dla dzieci/nastolatków.
  • Harry Potter (7 części)- polecam audiobooki, które czyta Stephen Fry
  • Anne of Green Gables (12 części)
  • A Little Princess (Burnett)
  • Twilight
Dodatkowo na podobnym poziomie:
  • Bridget Jones's Diary (2 części)
A potem to już można czytać wszystko, czego tylko dusza zapragnie. Docenią to zwłaszcza osoby, które lubią czytać- książki w oryginale często są duuużo ciekwsze- chociażby z tego powodu, że są po angielsku:P
Polecam autorów:
  • Terry Pratchett
  • Jonathan Carroll
  • Jane Austin
  • Thomas Hardy
UWAGA! Początki zawsze są trudne. Najważniejsze, żeby się nie zniechęcać:] Obiecuję, że z czasem zrobi się łatwiej i trudne chwile się opłacą!

6 komentarzy:

  1. Skorzystałem z 2 książeczek na poziomie Macmillan Readers Intermediate. Robię to wg. następującego schematu:
    1. Słuchanie
    2. Słuchanie + czytanie
    3. Czytanie i nauka nieznanych słów
    4. Słuchanie
    Podczas 1-ego odsłuchu rozumiem od 80-95%. Słownictwo jest dla mnnie zrozumiałe w ok. 95%, czasami mam jedynie niewielki problem z konstrukcjami gramatycznymi (gramatyka to moja pięta Achillesowa).
    Zastanawiam się czy powinienem zacząć czytać książeczki na wyższym poziomie, a moze pozostać na intermediate, a zmienić tylko wydawnictwo?
    Zauważyłem, iż między wydawnictwami na tych samym poziomie jest róznica w użytych słowach, która oscyluje pomiedzy 200-300 słów.
    Nadmienię jeszcze, iż bardzo lubię czytać i chciałbym jak najszybciej osiagnąć poziom umożliwiający czytanie normalnych książek w języku angielskim. Proszę Cię o radę. Ps. Wspominałem, że od czasu do czasu coś napiszę;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie:)
      Czytanie to bardzo dobry sposób na uczenie się języka. Myślę, że dobrze jest czytać książki z różnych poziomów (w Twoim przypadku od 3 (pre-intermediate)) i wydawnictw.Jeśli czytasz Macmillana to polecam ich stronkę http://www.macmillanreaders.com/reader_level/intermediate, na której są dostępne dodatkowe materiały do książeczek. Jest tam też level test:http://www.macmillanreaders.com/tests/level-test. Przy punkcie 3 warto oprócz słów wypisywać też zwroty. Ostatnie słuchanie jest dobrą okazją do ćwiczenia poprawnej wymowy. Polecam 'shadowing' dla zaawansowanych:)czyli przy użyciu audiobooków - tych z readersów. Dość dobrze opisany shadowing: http://onaucejezykow.blogspot.com/2010/12/metoda-shadowing-oraz-metoda.html.
      Jeśli chodzi o gramatykę to jedyna książka do samodzielnej nauki, która w tym momencie przychodzi mi do głowy to: English Grammar in Use (Raymond Murphy).
      Miłego czytania.
      Pozdrawiam

      Usuń
  2. Posiadam English Grammar in Use granatową już troszkę porozwiązywaną;) A nie uważasz, iż 'Grammarway' Virgini Evans jest b. dobry do samodzielnej nauki (2 pierwsze części są po polsku)? Może jednak Murphy będzie lepszy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie znam Grammarway. Murphy jest ok - sama kiedyś używałam, żeby sprawdzać sobie różne zagadnienia gramatyczne. Dla osób, które nie wiążą swojej przyszłości z nauczaniem języka angielskiego jest w niej nawet nadmiar informacji. Jeżeli to, że jest cała po angielsku Ci przeszkadza, to możesz skorzystać z innej pozycji albo internetu. Nie polecam przerabiania książek do gramatyki rozdział po rozdziale. Piszesz, że czasem nie rozumiesz dlaczego jakaś struktura gramatyczna została użyta w zdaniu. Dobrze jest wypisywać takie zdania i szukać wyjaśnienia tych konkretnych kawałków gramatyki w książkach albo internecie. Jeśli nie wiesz, co to za struktura możesz zapytać o nią na forach. Warto przeznaczyć sporo czasu na oglądanie angielskich seriali/filmów/programów, czytanie książek/blogów/gazet albo słuchanie radia/podcastów/audiobooków. Z czasem zobaczysz, że to najlepsze 'podręczniki' do gramatyki:)

      Usuń
  3. Zrobiłem test, który mi poleciłaś i wyszedł mi poziom upper-intermediate :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Dzięki wielkie:) Pozdrawiam Ps. Do usłyszenia;)

    OdpowiedzUsuń